VİZEMOTORU ENDEKSİ / 2025

Türkiye’den Schengen vizesi:
hangi ülke ne kadar reddediyor?

2025 yılında Türkiye’deki Schengen konsolosluklarına 1.268.376 kısa süreli vize başvurusu yapıldı; ret oranı %14,6 oldu. Aşağıda 27 ülkenin ve 47 konsolosluğun sayıları var: Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı tablodan, hesap adımlarıyla birlikte.

Türkiye toplamı

20252024
Başvuru1.268.3761.173.917
Verilen vize1.072.054993.875
Çok girişli olanlar736.556 (%68,7)645.583 (%65,0)
Sınırlı bölgesel geçerli vize (LTV)2746.187
Ret183.196170.129
Ret oranı%14,6%14,5

Ülkelere göre ret oranı

Her ülkenin Türkiye’deki bütün konsolosluklarının toplamı, ret oranı en düşük olandan en yükseğe doğru sıralı.

ÜlkeBaşvuruRet oranı2024 ret oranıÇok girişli vize payı
Portekiz3.921%3,5%2,9%62,0
Slovakya3.003%6,5%6,7%73,7
Romanya25.716%7,4%3,9%69,9
İspanya55.853%7,4%6,8%24,8
Lüksemburg3.412%8,8%16,3%90,3
Hollanda110.441%9,0%12,3%59,4
İsviçre23.072%9,8%11,0%77,8
Bulgaristan82.033%10,1%10,3%69,9
Yunanistan310.920%10,8%10,6%72,2
Letonya1.828%12,8%22,8%44,9
Avusturya15.142%12,8%20,6%70,4
İtalya79.470%14,8%9,5%67,1
Fransa143.379%15,5%14,1%48,4
Belçika14.393%16,1%17,4%69,0
Slovenya5.890%17,6%27,8%99,9
Çekya24.042%17,6%24,1%46,2
Macaristan35.605%18,3%19,0%77,1
Danimarka44.253%21,0%34,5%85,3
Almanya217.627%21,2%20,8%93,6
Finlandiya5.824%22,0%21,9%42,2
Norveç15.532%24,7%25,3%83,6
Hırvatistan3.663%24,8%28,8%65,3
İsveç21.661%26,7%30,5%51,5
Polonya7.341%29,3%24,0%58,9
Estonya2.995%30,6%29,9%51,1
Malta8.068%34,9%27,9%45,2
Litvanya3.292%35,5%31,7%54,3

Konsolosluklara göre

Aynı ülkenin farklı şehirlerdeki konsoloslukları birbirinden epey farklı sonuçlar verebilir. Dosyan, yaşadığın yere bakan konsoloslukta incelenir.

KonsoloslukBaşvuruVerilen vizeRetRet oranı2024 ret oranı
Bulgaristan, Edirne20.53419.803564%2,8%5,5
Yunanistan, Edirne49.95348.3791.530%3,1%1,5
Portekiz, Ankara3.9213.785136%3,5%2,9
Slovakya, İstanbul2.1292.03093%4,4%2,7
İspanya, Ankara16.63214.968883%5,6%12,3
Bulgaristan, Bursa19.24418.0181.190%6,2%9,5
Romanya, İstanbul13.48112.631835%6,2%5,7
Romanya, Ankara8.6178.075537%6,2%2,1
İspanya, İstanbul39.22133.4562.998%8,2%4,6
Hollanda, İstanbul71.31664.7116.115%8,6%11,5
Lüksemburg, Ankara3.4123.046293%8,8%16,3
İtalya, İzmir20.72118.8951.826%8,8%9,0
Hollanda, Ankara39.12535.1373.810%9,8%13,5
İsviçre, İstanbul23.07220.8142.258%9,8%11,0
Yunanistan, İstanbul169.025149.90718.862%11,2%11,9
Çekya, İstanbul16.64414.7421.902%11,4%22,1
Yunanistan, İzmir75.98167.0838.712%11,5%8,7
Slovakya, Ankara874769103%11,8%13,1
Letonya, Ankara1.8281.585232%12,8%22,8
Avusturya, İstanbul15.14213.0271.911%12,8%20,6
Fransa, Ankara47.30840.3586.632%14,1%15,2
Bulgaristan, İstanbul34.04828.9644.769%14,1%10,3
Romanya, İzmir3.6183.093519%14,4%3,3
Almanya, İstanbul133.128112.40920.633%15,5%18,5
Almanya, İzmir41.62535.0066.500%15,7%11,6
Belçika, İstanbul14.39311.9592.292%16,1%17,4
Fransa, İstanbul96.07179.08815.205%16,1%13,6
İtalya, Ankara17.13414.3502.784%16,2%14,8
İtalya, İstanbul41.61534.5447.124%17,1%8,4
Macaristan, İstanbul29.37024.0995.095%17,5%18,4
Hırvatistan, Ankara56543993%17,5%22,8
Slovenya, Ankara5.8904.8231.030%17,6%27,8
Polonya, İstanbul2.1811.756422%19,4%13,2
Danimarka, Ankara44.25331.9158.491%21,0%34,5
Bulgaristan, Ankara8.2076.3721.717%21,2%21,5
Finlandiya, Ankara5.8244.3821.234%22,0%21,9
Macaristan, Ankara6.2354.8241.362%22,0%21,4
Norveç, Ankara15.53211.6993.833%24,7%25,3
Hırvatistan, İstanbul3.0982.224787%26,1%30,1
İsveç, İstanbul21.66115.7365.742%26,7%30,5
Yunanistan, Ankara15.96111.5974.316%27,1%27,4
Estonya, Ankara2.9952.078915%30,6%29,9
Çekya, Ankara7.3985.0662.332%31,5%28,5
Polonya, Ankara5.1603.4331.726%33,5%30,2
Malta, İstanbul8.0685.2442.811%34,9%27,9
Litvanya, Ankara3.2922.1201.167%35,5%31,7
Almanya, Ankara42.87423.88918.875%44,1%32,0

Bu rakamlar nasıl okunur?

  • Oran nasıl hesaplanır? Ret sayısı, o yıl verilen kararların toplamına bölünür: verilen vizeler, sınırlı bölgesel geçerli vizeler ve retler. 2025 için 183.196 ÷ (1.072.054 + 274 + 183.196) = %14,6. Başvuru sayısı karar toplamından biraz farklıdır; çünkü her başvuru aynı yıl içinde bir kararla sonuçlanmaz.
  • Kimleri kapsar? Türkiye’deki konsolosluklara yapılan bütün başvuruları. Türkiye’de yaşayan başka ülke vatandaşlarının başvuruları da aynı sayının içindedir; Komisyon tabloyu uyruğa göre ayırmaz.
  • Kişisel bir olasılık değildir. Bir konsolosluğun oranı, o yıl oraya başvuran herkesin ortalamasıdır. Başvuranların kim olduğu ve hangi amaçla gittiği konsolosluktan konsolosluğa değişir; tablo bu farkı göstermez. Kendi dosyanın sonucunu belgelerin ve aralarındaki tutarlılık belirler.
  • Ülke seçmek için kullanılmaz. Hangi ülkeye başvuracağını ret oranı değil, gezinin kendisi belirler: Vize Kodu’nun 5. maddesine göre başvuru, ana destinasyon olan ülkeye yapılır. Oranı düşük diye gitmeyeceğin bir ülkeye başvurmak, dosyanın en zayıf yanı olur. Doğru ülkeyi ana destinasyon aracıyla bulabilirsin.
  • Çok girişli vize payı, verilen vizelerin kaçının birden fazla girişe izin verdiğini gösterir; vizenin kaç yıllık olduğunu göstermez.
SIK SORULANLAR

Kısa cevaplar.

Burada yoksa yaz:
akif@visaengine.app

2025 yılında Türkiye’den Schengen vizesi ret oranı kaç?

%14,6. Türkiye’deki konsolosluklara 1.268.376 başvuru yapıldı, 1.072.054 vize verildi ve 183.196 başvuru reddedildi. 2024 yılında oran %14,5 idi.

Türkiye’de en az ret veren Schengen ülkesi hangisi?

2025 yılında 10.000’den fazla başvuru alan ülkeler arasında en düşük ret oranı %7,4 ile Romanya, en yüksek oran %26,7 ile İsveç konsolosluklarında görüldü. Bu, o ülkeye başvuranların ortalamasıdır; senin dosyan için bir tahmin değildir.

Ret oranı düşük olan ülkeye başvurmak mantıklı mı?

Yalnızca gezinin ana destinasyonu gerçekten o ülkeyse. Vize Kodu, başvurunun en uzun kalacağın ya da gezinin asıl amacının bulunduğu ülkeye yapılmasını ister. Planın başka bir ülkeyi gösteriyorsa konsolosluk başvuruyu yetkisi dışında sayabilir ya da seyahat amacını inandırıcı bulmayabilir. Ana destinasyonunu kontrol et.

Bu rakamlar nereden geliyor?

Avrupa Komisyonu’nun her yıl yayımladığı, konsolosluklara göre Schengen vize istatistikleri tablosundan. Sayılar tablodan olduğu gibi alınmış, oranlar bu sayfada hesaplanmıştır. 2025 tablosu en son 11 Ekim 2026 tarihinde okundu.

KAYNAKLAR

Resmî kaynaklar

Bu sayfadaki rakamlar en son tarihinde bu kaynaklardan kontrol edildi.

Bu sayfa genel bilgilendirme içindir; hukuki danışmanlık değildir ve vize sonucunu garanti etmez. Sayılar Avrupa Komisyonu’nun yayımladığı tablodan alınmış, oranlar bu sayılardan hesaplanmıştır. Rakamları nasıl kontrol ettiğimizi Hakkında sayfasında anlatıyoruz.

İLK DOSYAN ÜCRETSİZ

Oranı gördün.
Şimdi kendi dosyana bak.

Schengen dosyanı VisaEngine’de oluştur; eksikleri, tarih uyuşmazlıklarını ve sıradaki adımı tek yerde gör.

İlk dosyanı ücretsiz oluşturVisaEngine başvuru yapmaz, randevu almaz ve vize onayı garantisi vermez.